Minimalizmus. A čomu ty fandíš?

Slovo minimalizmus ma už prenasleduje nejaký ten rok. Úspešne som sa mu však vyhýbala, keďže som si minimalistu predstavovala ako človeka, ktorý vlastní dve tričká, jedny rifle, jedny tenisky a žije v taške cez plece. A to predsa dnešná žena nechce. Mať tak málo. Chce byť vždy trendy, vždy mať to, čo sa nosí. Vždy mať na sebe niečo nové. Je to však o inom.

Less is more
…alebo menej je viac“. Je názor neznámeho pôvodu z 19. storočia. V skratke znamená, že jednoduchosť a prehľadnosť vedie k okulahodiacemu dizajnu. Aj k slobode. K oddychu od všadeprítomných vecí. K možnosti si vyčistiť hlavu.

A nejde o to, či ide o oblečenie alebo domácnosť. Dnešná doba nás tlačí vlastniť stále viac. Výhodné ponuky, zľavy, influenceri, produkty zdarma,.. Všade okolo seba mám kopu vecí. Upratovanie je nekonečné.

Šopoholizmus
Nakupovanie sa stalo náplasťou na ťažké dni, spôsobom oddychu a záľubou. Odmenou za zvládnuté, útechou za zlyhanie. Každý upršaný víkend vidíš v shoppingoch preplnené parkovisko.

Konzum sa stal novým piknikom. Miestom, kde spolu ľudia trávia čas. Drogou, ktorej priebeh je slastnejší ako účinok. Kupovanie na e-shope alebo kamenných obchodoch je prostriedkom ako vypnúť. Bezprízorné šulganie palcom po displeji, za oknom tma, len modré svetlo v izbe a pohľad bez žmurkania.

Ale tašky plné vecí po príchode domov už žiadne potešenie neprinášajú. Čakáš ho, ale neprichádza. Viem to, lebo som tam bola. Nechce sa ti ani odstrihnúť cenovky. Veci z výhodných nákupov sa kopia v skrini a ráno je napriek tomu sprevádzané vetou: „Nemám si čo obliecť.“

Minimalizmus nie je o tom, že nemáš, ale, že máš, čo využívaš
Keď už toho bolo priveľa a okrem detí na mňa s radosťou padala aj domácnosť, vzala som minimalizmus na milosť. Youtube a články, ktoré sú mu venované rozhodli. Dám mu šancu.

Veď predstava vzdušného domova, kde vidíš celé kusy podlahy, zo skrine sa nesypú veci, hračky nie sú v každom rohu, sa mi páči. Rovnako ako predstava vymeniť čas strávený nakupovaním a upratovaním za čas strávený cestovaním, vzdelávaním sa, zážitkami. Peniaze ušetrené na nákupoch vecí, ktoré aj tak stoja v skrini a zapadajú prachom, sa dajú použiť rôznym spôsobom.

Zmena, staň sa!
Som len niekde na úplnom začiatku, ale viem, že to, ako žijem ma unavuje. Hromadenie, veci, šaty, topánky, hračky, život vo vetách „čo ak“, „zíde sa“, „oplatí sa to“.

Nie. Ide to aj zodpovednejšie a inak. Mne sa minimalizmus zdá byť dobrým riešením a idem do toho.

Kto sa pridá?Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Šup šup hore