Ako som deťom „vyhodila“ hračky

Za tie roky, čo máme deti sme si nahromadili kopu hračiek. Veľa sme kúpili uvážene, veľa neuvážene a veľa sme ich dostali. Každá návšteva, oslava, Vianoce, to všetko je spojené s prívalom hračiek do nášho domu.

Je krásne vidieť tú radosť v detských očiach, keď dostanú niečo nové, všakže.. Ale je to pre ne zaujímavé aj na druhý deň? O týždeň? Alebo je to len vec, ktorá zapadá prachom? Kam zmizne tá radosť z novej hračky?

Prečo som sa rozhodla vyhodiť hračky
Sú všade. V detskej izbe, v kuchyni, v obývačke, v hosťovskej sú hračky na vyhodenie, v posteli sú hračky na vyradenie. Máme hračky aj na terase a v aute.

Je ich toľko, že je to neúnosné. Denne sa zohnem nespočetne krát, aby som niečo zdvihla. Topánku z Baby Born, Lego, pohárik, drevenú kocku,…. Upracem, a keď sú deti doma, netrvá to dlho a môžem začať odznova.

Človek by si myslel: „dobre, veď aspoň sa deti majú s čím hrať.“ Nuž je to presne naopak. Kým nájdu hračku, s ktorou sa chcú hrať, zbadajú 5 ďaľšich hračiek až napokon zabudnú, čo vlastne chceli a ostane po nich len koberec zahádzaný hračkami.

To bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla konať. Minimalizovať hračky. A hlavne, udržať tento stav. To bude najťažšie z celého projektu.

Hračky ako nástroj učenia sa
Ako sa najmenšie deti učia niečo o tomto svete? Nie, nenájdu si to na youtube. Hrajú sa. Teda, učia sa hrou. Trénujú si jemnú motoriku, staviteľské zručnosti, rozvíjajú predstavivosť, učia sa pracovať s príčinou a následkom. Napodobňujú situácie z bežného života.

Ich kanceláriou je detská izba, prípadne obývačka. Keby v mojej kancelárii bolo toľko vecí ako v detskej izbe mojich detí, nevedela by som sa sústrediť. Pracuje sa mi predsa lepšie tam, kde je čisto a prehľadne. Keď vidím, čo kde mám. A u detí to platí dvojnásobne.

Dnes vyhodím hračky
Rozhodla som sa. Zojka odišla ráno do škôlky, dali sme si obed, Noli zaspal. Ideálny čas. Všetky hračky som vybrala na náš ružový koberec. A triedila som. Vyradené som zatiaľ schovala. Plánujem ich ďalej darovať, predať, vyhodiť. Podľa toho, v akom stave sú. Dôležité je vybrať von naozaj všetky hračky a späť uložiť len tie, o ktorých si presvedčená, že sú tie „pravé“.

Ďakujem ti mami
Keď prišla Zojka zo škôlky, bola som dosť nervózna. Poobzerala po izbe a vraví mi: „Ďakujem mami, že si mi upratala. Kde si našla túto Bárbinu?!“ Žiadne moje hororové predstavy, že bude plakať, za 75tou postavičkou z Peppa Pig sa nekonali. Obaja sa hrali a my sme sa po dlhom čase v kľude navečerali.

Nie je hra ako hra
Na druhý deň po návrate zo škôlky sa stalo niečo neuveriteľné. Zojka sa hrala s legom a postavila niekoľko vecí podľa vlastného výmyslu. Toto neurobila už niekoľko mesiacov. Potom Noli doniesol drevenú stavebnicu a hrali sa s ňou. A hrali, a hrali, a hrali. Úplne sami. Potom si Zoja kreslila a požičala pastelky aj bratovi. Prebudená čistá kreativita. Keď ju množstvo hračiek prestalo rozptyľovať, dokázala si vymyslieť tvorivejšiu činnosť a hračky tak lepšie využiť.

Nebol žiaden rev, bitky ani deti zavesené na našich nohách v kuchyni. Opäť sme sa dokázali v pokoji najesť. To si nevymýšľam. Zatiaľ to tak naozaj je. Teraz sa Zojka vozí na skateboarde a Noli na odrážadle. Nerobia si zle, každý má to svoje. Nebehajú splašene medzi hračkami a na koberci v izbičke je toto

Upratané budem mať asi tak za 57 sekúnd.

Jej hry predtým vyzerali asi takto: Z boxíku vybrala cca 15 rôznych hračiek, figúrok, plyšákov, zvieratiek. Všetky posadila na posteľ a potom každej z nich dala gumičku, zakryla ich servítkou alebo sa im snažila obliecť svoje alebo Noliho oblečenie. Keď to mala, prestalo ju to baviť a odišla robiť niečo iné.

Vytriediť a udržať
Vytriedila som veľa hračiek. Ostalo 24. Pre dve deti. Aj to sa mi zdá ešte dosť veľa, ale vidím, že u nás to funguje. Na tomto čísle by som chcela aj zostať. To znamená, že keď dostanú nové vhodné hračky, niektoré zo starých pôjdu preč. Bude ťažké neskĺznuť opäť do hromadenia. Zmena, ktorú vidím po týždni od triedenia je však taká výrazná, že udržať množstvo hračiek je pre mňa absolútna priorita.

Ak chceš vedieť, aké hračky sme deťom nechali klik sem a sem

Tieto plánujeme časom dokúpiť a zameníme za niektoré z našich obohraných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts

Šup šup hore